FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 233 |
| Grade | Grade 440C |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 440C |
| Mechanical Finish | Ground, Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 99 |
| Shape | Rectangular Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 100000 psi |
| Thickness | 7/8" |
| Thickness Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | +0.01" to +0.015" |
| Yield Strength | 65000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MILWAUKEE VALVE OA3-5 Electric Actuator, Intermittent, 1 Phase, 115 Vac
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR54-3048BK-5 Wire Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 30 x 48 x 54 Inch Size, Black Epoxy Finish
- VOLKEL 94420 Hand Tap, JIS B-4430/ HSS-G, BSW 7/16 x 14 Size, Set of 3 Pcs
- BRADY 4111-A 41454 Pipe Marker, Potable Water, Green, White, Fits 3/4 to 1 3/8 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker
- GRAINGER BULK-RS-E60-764 Epdm Strip, 4 Inch X 10 Ft, 60A
- WEG E0.7518EP3WAX80F3-W2 12606872 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, 0.75 kW, 4 Poles, 80 Frame, 3 Phase, 220-230-240/380-400-415//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC, B3T Mounting
- COOPER B-LINE FD423112-12 Wall Mounted Disconnect Enclosure, 42 x 12 x 31 Inch Size, Carbon Steel
- TITAN FASTENERS NKA460F
Explore More
- KEYSHAFT
- Ring Terminals
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Drum Dispensing and Containment Systems
- Air Hose/Electrical Cord Combination Reels
- Bronze Blanks, Flats, Bars, Plates and Sheet Stock
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Pants Black
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- LUMAPRO LED Tape Lights
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets, Electro Galvanized
- ALL GEAR Rigging Line Rope
- WALTER TOOLS 1/2" Inscribed Circle, RNGN, Round, Carbide Turning Insert
- MAXI-LIFT CC Max Elevator Buckets
- EQUIPTO Open Metal Shelving
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18874_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 440C, 0.875 Inch Thick, 1 Inch X 24 Inch Size, Ground/Unpolished
€574.39 /unit




