Item: CP8UPNModel: 17R.312-72Cross Ref: 61PY57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Machinability 91%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 0.312"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Outside Diameter 5/16"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.002"
Overall Length 6 ft.
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rod
Standards Astm A108
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 69000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 58000 psi