GRAINGER 160-060-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Socket Weld Flange, 6 Inch Pipe Size, Class 150
Get it by Friday, Apr 10
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€252.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Basic Fitting Shape | Flange |
| Class | Class 150 |
| Connection Surface | Raised Face |
| Connection Type | Flanged x Socket Weld |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Max. Operating Pressure | 285 psi |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Pipe Size | 6" |
| Specific Fitting Shape | Socket Weld Flange |
| Temp. Range | -20°F to +100°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Max. Operating Pressure | Connection Type | Temp. Range | Fitting Material | Class | Connection Surface | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 130-012-000 | 1 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 5/8" | €90.69 | |
| 330-012-000 | 1 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 3/4" | €115.57 | |
| 330-011-000 | 1 1/4" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 11/16" | €140.75 | |
| 330-010-000 | 1" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 5/8" | €112.08 | |
| 130-002-000 | 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 3/8" | €86.27 | |
| 330-002-000 | 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 1/2" | €131.51 | |
| 130-022-000 | 2 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 13/16" | €146.41 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE L225X1-7/16 Jaw Coupling Type L
- EATON E34RPB120V9 Pushbutton, 30.5 mm, Corrosion Resistant, PresTest Actuator, Incandescent, Amber Lens
- WOODHEAD 1200980149 BB5S31PP4M006 Cordset, 5 Pole, Male Female, 0.6m, Straight, 90 Degree, Shielded, P
- WEG 00156EP3E143JP-W22 Electric Motor, 1.5Hp, 60Hz, 3455 Rpm
- KIPP K0289.312X020 Threaded Gripper With Serrated Pad, Steel, M12, 20 mm Thread Length, 12 mm Pad Dia
- STARRETT-UK AV964 RS2404-0 / 40081 Power Hacksaw Blade, 24 Inch Size, 4 Thread Per Inch
- TENNSCO ZWD-7224 Wire Decking, 72 x 24 x 5/16 Inch Size
- RIDGID 46900 Connector, 90 Degree
Explore More
- KEYSHAFT
- Micrometer Torque Wrenches
- Bell Traps and Drains
- Spotting Drill Bits
- Plunger Pumps
- Oil Seals
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- HUSQVARNA Single Round Diamond Tools
- STARRETT Narrow Metal Cutting Band Saw Blades
- ARLINGTON INDUSTRIES Siding Box Kits With Mega Mounting Plate
- STAFFORD MFG Solution Series Remachinable One Piece Split Couplings, Metric, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 160-060-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Socket Weld Flange, 6 Inch Pipe Size, Class 150
€266.22 /unit


