GRAINGER 15698_36_36 Carbon Steel Square Perforated Sheet, 0.105 Inch Thick, 36 Inch X 36 Inch Nominal Size
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€295.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Perforated Sheet |
| Brinell Hardness | 140 |
| Center Spacing | 1/4" |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Finish | Mill |
| Gauge | 12 ga. |
| Grade | Grade A36 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Hole Dia. | 0.188" |
| Hole Pattern | Staggered |
| Hole Shape | Round |
| Includes Material Certificate | No |
| Length | 36" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A36 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Open Area | 51% |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B84 |
| Shape | Square Perforated Sheet |
| Standards | Astm A36 |
| Tensile Strength | 58000 psi |
| Thickness | 0.105" |
| Thickness Tolerance | -0.03" to +0.03" |
| Weight Per Area | 2.15 lbs.-sq. ft. |
| Width | 36" |
| Yield Strength | 36000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Open Area | Thickness | Hole Dia. | Gauge | Center Spacing | Weight Per Area | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13526_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 23% | 0.036" | 0.063" | 20 ga. | - | 1.15 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €50.99 | |
| 15695_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 63% | 0.036" | 0.156" | 20 ga. | - | 0.55 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €67.15 | |
| 15694_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 33% | 0.036" | 0.094" | 20 ga. | 4/25" | 1 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €81.28 | |
| 13529_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 40% | 0.036" | 1/8" | 20 ga. | 0.19" | 0.9 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €50.32 | |
| 13531_12_24 | Rectangular Perforated Sheet | 51% | 0.036" | 0.188" | 20 ga. | 1/4" | 0.73 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €70.70 | |
| 13526_12_36 | Rectangular Perforated Sheet | 23% | 0.036" | 0.063" | 20 ga. | 0.13" | 1.15 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €76.72 | |
| 15694_12_36 | Rectangular Perforated Sheet | 33% | 0.036" | 0.094" | 20 ga. | 4/25" | 1 lbs.-sq. ft. | 36000 psi | €104.57 |
Explore Products
- LINN GEAR SFX2.625 Bushing, 2.625 Inch Bore Dia.
- APPLETON ELECTRIC CFP250XQ Light Fixture, 250W
- WIHA TOOLS 32349 WIHA 32349
- COOPER B-LINE SB864810D072SL Vertical Cable Manager, 67.375 x 17.875 x 10 Inch Size, Aluminium, Silver
- COAXSHER FC213 Fire Pant, 6 oz. Nomex, Green
- LINN GEAR 140b20h Sprocket, 140 Chain, 11.187 Inch Pitch Diameter, 1.437 Inch Stock Bore, Hardened Teeth
- EATON DCU3063FWM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 100A, 3P
- DESTACO 620-M Straight Line Action Clamp, Steel, Metric, Flanged Base, 600 lb
Explore More
- KEYSHAFT
- Floor Machine Pads
- Ceramic Magnets
- Battery Testers
- Underground Utility Locators
- Body Clips
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- AKRO-MILS 30282 Akrobins Super Size Bins
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- ANVIL 2804 Series Flat Anvilets, Threaded
- GRACO 0.021" Airless Spray Gun Tip
- EATON KD Series Molded Case Switches, K Frame
- GRAINGER Polyurethane Abrasion Resistant Rubber
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- DIXON API Couplers with Replaceable Nose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 15698_36_36 Carbon Steel Square Perforated Sheet, 0.105 Inch Thick, 36 Inch X 36 Inch Nominal Size
€310.73 /unit
