GRAINGER 1525S-3124385 Tubing, Fkm, Black, 5/16 Inch Inside Dia
Item: CP8WYTModel: 1525S-3124385Cross Ref: 797MY5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Industry Application Petrochemical
Inside Dia. 0.312"
Inside Diameter 5/16"
Length 5 ft.
Material FKM
Max. Operating Temp. 400°F
Max. Pressure 7 psi
Maximum Operating Pressure 7 psi @ 72°F
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 0.438"
Outside Diameter 7/16"
Overall Length 5 ft.
Peristaltic Pump Compatible Yes
Reinforcement Non Reinforced
Wall Thickness 0.06"