Item: CP8WYXModel: 1525F-312438-20Cross Ref: 797MW7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Hardness Shore A 75
Inside Dia. 0.312"
Length 20 ft.
Material FKM
Max. Operating Temp. 400°F
Max. Pressure 7 psi
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 0.438"
Peristaltic Pump Compatible No
Reinforcement Non Reinforced
Wall Thickness 0.06"