FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Application | Chemical, Petroleum |
| Autoclavable | No |
| Color | Black |
| Features | Cable Jacketing, Seals Model Engine Exhaust |
| Fitting Compatibility | Barbed |
| Flexibility | Flexible |
| Food And Beverage Compatibility | Non-Potable Water |
| For Environment | Chemical, High Temperature |
| For Fluid Type | Chemicals |
| For Location | Outdoor |
| Hardness | Shore A 75 |
| Industry Application | Petrochemical |
| Inside Dia. | 2 mm |
| Length | 5 ft. |
| Material | FKM |
| Max. Operating Temp. | 400°F |
| Max. Pressure | 7 psi |
| Maximum Operating Pressure | 7 psi @ 72°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Outside Dia. | 4 mm |
| Overall Length | 5 ft. |
| Peristaltic Pump Compatible | No |
| Reinforcement | Non Reinforced |
| Resistance Properties | Chemical Resistant, High Temperature Resistant, Oil Resistant, Weather Resistant |
| Wall Thickness | 1 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.54 |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Hardness | Outside Dia. | Wall Thickness | Reinforcement | Application | Overall Length | Max. Operating Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1525S-06212520 | 0.062" | Shore A 60 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 20 ft. | 400°F | €211.73 | |
| 1525S-06212510 | 0.062" | Shore A 60 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 10 ft. | 400°F | €105.82 | |
| 1525S-0621255 | 0.062" | Shore A 60 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 5 ft. | 400°F | €52.98 | |
| 1525F-062125-10 | 0.062" | Shore A 75 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 10 ft. | 400°F | €94.59 | |
| 1525F-062125-15 | 0.062" | Shore A 75 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 15 ft. | 400°F | €139.76 | |
| 1525F-062125-20 | 0.062" | Shore A 75 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 20 ft. | 400°F | €189.60 | |
| 1525F-062125-5 | 0.062" | Shore A 75 | 1/8" | 0.03" | Non Reinforced | Chemical, Petroleum | 5 ft. | - | €47.40 |
Explore Products
- DEWALT 657179-00 Gear
- APPLETON ELECTRIC EFDCL75J3 Pilot Light Control Station
- SMC VALVES ZSE30A-N01-B-P Vacuum Switch, 1/8 Inch Ported
- TB WOODS V001-1F01 Valve Kit, Hsv/11
- DDS IN19.0534.926.35TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 0.75 Inch ID, 1.375 Inch Od, 0.25 Inch Width
- PIP 34-8743FY/M Hand Protection Cut Resistant Gloves, M, Green, Dozen
Explore More
- KEYSHAFT
- Hex Drive Thread Inserts
- Structural Bolts
- Diamond Surface Sharpening Stones
- Electric Pallet Jacks
- EPDM Tubing
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- LASCO Female Adapter Tee
- ARLINGTON INDUSTRIES EMT Compression Connector
- GEARWRENCH Combination Wrench Sets
- DEHN Safety Helmets
- MILWAUKEE VALVE 10 Series Stainless Steel Locking Handles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1525F-2MM4MM-5 Tubing, Fkm, Black, 2 mm Inside Dia, 4 mm Outside Dia, 5 Ft Overall Length
€69.88 /unit

