FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tubing |
| Application | Chemicals |
| Autoclavable | No |
| Color | Black |
| Fitting Compatibility | Barbed |
| Flow Application | Acid, Alkali Lines, Chemical Drain Lines, Petro/Chem Transfer |
| Food And Beverage Compatibility | Non-Potable Water |
| For Environment | Chemical, High Temperature |
| For Fluid Type | Acids, Alkalis, Chemicals |
| Hardness | Shore A 64 |
| Industry Application | Automotive, Business Machines, Petrochemical |
| Inside Dia. | 0.312" |
| Inside Diameter | 5/16" |
| Length | 20 ft. |
| Material | TPV |
| Max. Operating Pressure | 10 psi |
| Maximum Operating Pressure | 10 psi @ 70掳F |
| Maximum Operating Temperature | 275°F |
| Minimum Operating Temperature | -60°F |
| Outside Dia. | 0.438" |
| Outside Diameter | 7/16" |
| Overall Length | 20 ft. |
| Peristaltic Pump Compatible | No |
| Reinforcement | Non Reinforced |
| Resistance Properties | Abrasion Resistant |
| Tensile Strength | 950 psi |
| Wall Thickness | 0.06" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- SEALMASTER MSF-30 Flange Block Bearing, 4 Bolt Square Flange Block, 1-7/8 Inch Bore, 7.2 Inch Bolt Dia
- MASTERDRIVES MBK Bolt Kit
- AIRMASTER FAN 94219 Intake Louver, Fixed, Size 18 x 54 Inch
- EATON B29CGC25TA3E032 Non-Reversing Starter, Pressure Plate W/O Quick Connect Terms, 25 A, 24 V, 24-32 A
- WESCO 220611 Pin Handle, With Grip, Yellow
- SK PROFESSIONAL TOOLS 45169 Wobble Socket Extension 3/8 x 1-1/2 In
- ALEMITE 393307-171 Handle Guard
- COOPER B-LINE FIG-69-3/4 X 10-PGL Beam Clamp Retaining Strap, Steel, 10 Inch Length, Pre Galvanized
Explore More
- KEYSHAFT
- Lawn Mower Accessories
- Pressure Switch Accessories
- Insulation Displacement Connectors
- Door Push and Pull Plates
- Condiment Self-Serve Center Accessories
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A2, Gray/White
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Electro-Galvanized
- ANVIL AS913 Series 10-Hole Two Angle Clevis Connectors
- RITTAL Square Axial Fan
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle, Alumina #6
- LUBE Thermometer Dial
- MCDONNELL & MILLER Level Controls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1508-312438-20 Tubing, Tpv, Black, 5/16 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 20 Ft Overall Length
€49.01 /unit
