GRAINGER 1501_36_0 Brass Rectangular Bar, 360, 1 1/2 Inch X 36 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€243.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Extruded |
| Length | 36" |
| Material | Brass |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 1.5" x 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B78 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Width | 1 1/2" |
| Yield Strength | 44000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.83 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Thickness | Nominal Size | Yield Strength | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Temper | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1367_12_0 | -0.0035" to +0.0035" | 1/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €18.22 | |
| 1411_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/4" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €34.96 | |
| 1433_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 0.312" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €52.11 | |
| 1455_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 3/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €54.69 | |
| 1474_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/2" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €66.79 | |
| 1492_12_0 | -0.005" to +0.005" | 5/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €81.27 | |
| BF360/7501500-12 | Not Rated | 3/4" | 1.5" x 12" | 45000 psi | 49000 psi | - | H02 | Brass | €105.27 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 254206 HXT405AS HXT405AS, ASV Straight Bore Reducer Torque Arm
- SLOAN 3880171
- MICRO 100 SHL-750-4X End Mill, 2.5 Inch Length of Cut, 0.75 Inch Cutter Dia., 5 Inch Overall Length
- GRAINGER 26318_36_0 Aluminum Rod 2024, 4 1/2 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
- CARLING TECHNOLOGIES TIGK54-6S-BL-NBL Rocker Switch Dpst 4 Connections
- IPS ROD03 Extension Rod, 12 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 33711 Straight Flute Tap, #3 Nc, 48 TPI, 3 Flute, H1 Plug Straight
- SPEC E08500755000S Extension Spring, Stainless Steel, 5 Inch Overall Length, Full Twist Loops
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin Terminals
- Wire Rope Slings
- LED Decorative Lighting
- Paint Tank Hoses
- Machine Key
- MUELLER INDUSTRIES 186 Carbon Steel Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- KISSLER & CO Kitchen Faucets
- COOPER B-LINE B407 Two Hole Z Supports
- ANVIL S160 Eccentric Plain Swage Nipples
- MCR SAFETY Leather Cut Resistant Gloves
- RULAND MANUFACTURING ENCL Series Thin Clamp Shaft Collars, One-Piece, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1501_36_0 Brass Rectangular Bar, 360, 1 1/2 Inch X 36 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick
€256.26 /unit

