GRAINGER 14H1.375-36 Carbon Steel Hex Bar, 1 3/8 Inch Hex Width, 36 Inch Overall Length
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€79.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | 85 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 12L14 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Hex Width | 1 3/8" |
| Length | 36" |
| Machinability | 193% |
| Material | Carbon Steel |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Hex Bar |
| Straightness Tolerance | Not Rated |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width Tolerance | -0.003" to 0" |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Fabrication | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22879_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | Mill | €35.74 | |
| 18H1.125-12 | 54000 psi | Not Rated | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | - | €25.88 | |
| 22879_24_0 | 58000 psi | 70000 psi | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | Mill | €71.49 | |
| 18H1.125-36 | 54000 psi | Not Rated | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | - | €58.22 | |
| 18H1.75-12 | 54000 psi | Not Rated | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | - | €71.39 | |
| 22547_12_0 | 58000 psi | 70000 psi | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | Mill | €87.68 | |
| 22547_24_0 | 58000 psi | 70000 psi | Hex Bar | Cold Finished | Carbon Steel | - | €147.42 |
Explore Products
- TECHNIKS 18851-9/64 Collet, Round Face, 9/64 Inch Size
- SANDPIPER S15B1ANWARS000. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Metallic, Aluminum, 1-1/2 Inch Port
- T&S 019059-45 Medium Swivel Bracket
- SMC VALVES NCDMC150-1000 Round Body Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- CROSBY 1016931 Hoist Ring, 180 Deg Pivot, 360 Deg Swivel Angle, 5000 Lbs. Working Load Limit
- SALSBURY INDUSTRIES 3706D-05BFU Standard Horizontal MailBox, 4C, 31.12 x 23.5 x 17 Inch Size, 6 Door High, Black
- CONEX BANNINGER 5242 028008000 Imperial To Metric Adapter, 1 x 28mm Size
- ALL GEAR AGDBC781200E2 Pulling Line, Double Braid Polyester, 1200 Ft. Length, White With Green Tracer
Explore More
- KEYSHAFT
- Vibration Meters
- Window Sight Flow Indicators
- Greases
- Linear Rings and Seals
- Pond Aeration Tubing
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- CONDOR Pigskin Leather Gloves, Beige
- MECHANIX Carbon X Level 5 Heat Resistant Gloves
- FACOM 75 Angled Open Socket Wrenches
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- CDI CONTROL DEVICES Float Valve
- PARLEC Power Milling Chuck
- EATON LV Unipak Series Capacitor Banks
- ROBERTSHAW Adapters
- CALDWELL 173 Series Concrete Pressure Tongs With Grip Teeths
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14H1.375-36 Carbon Steel Hex Bar, 1 3/8 Inch Hex Width, 36 Inch Overall Length
€84.11 /unit

