GRAINGER 14H.687-12 Carbon Steel Hex Bar, 11/16 Inch Hex Width, 12 Inch Overall Length
Item: CP8UAWModel: 14H.687-12Cross Ref: 782T99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Hex Width 11/16"
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 193%
Material Carbon Steel
Material Grade 12L14
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Tolerance Rating Standard
Width Tolerance -0.002" to 0"
Yield Strength 60000 psi