FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Seamless |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.123" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 0.312" |
| Outside Diameter | 5/16" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A213 |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Wall Thickness | 0.095" |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- DIXON TN300X6 Pipe Nipple, Threaded Both Ends
- APPROVED VENDOR U38801.025.1950 O-ring Dash 468 Buna N 0.27 Inch
- GRAINGER 4424_12_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.375 Inch Thick, 2 Inch X 12 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- TB WOODS 5/5VP1000 Narrow V-Belt, Neoprene, 5V Belt Type, 100 inch Length, 5 Ribs
- APOLLO VALVES D373805 Seat, RPTFE, 4 Inch Size, 150/300#, Full Port, Flanged, Ball Valve
- VON DUPRIN 98NL-F 3 US28 Rim, 36 Inch Size, Fits 4 1/2 Inch Stile Width, Non-Handed, Fire Rated
- VIKAN 69601 Bench Scraper 8-1/2 Inch Length Pink
- BUSSMANN 170M6409 Specialty Fuse, 550A, 690VAC
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Scrapers
- Adhesives
- Air Velocity Transmitters
- Chain
- Curb Ramps
- DESTACO 217 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ANSELL 28-360 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 781CS-WE Y Strainers
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Male Elbows, Flared Tube
- PASS AND SEYMOUR Single Pole Paddle Combination Switches
- EATON Power Pedestal Receptacles
- RUBBERMAID Cans
- MI-T-M Stationary Industrial Two Stage Gasoline Air Compressors, 20 Gallon
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14835_24_0 Stainless Steel Round Tube 316, 5/16 Inch Dia, 24 Inch Length
€56.27 /unit
