FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Extruded |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Tempered |
| Inside Height | 1 1/2" |
| Inside Width | 3 1/2" |
| Length | 24" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Height | 2" |
| Outside Width | 4" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B60 |
| Shape | Rectangle |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Wall Thickness | 1/4" |
| Wall Thickness Tolerance | -0.011" to +0.011" |
| Width Tolerance | -0.045" to +0.045" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.97 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Shape | Brinell Hardness | Tensile Strength | Outside Height | Yield Strength | Outside Width | Temper | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22983_12_0 | 1/4" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | - | 40000 psi | 5" | T6 | €93.30 | |
| 7021_12_0 | 1/8" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | 1 1/2" | 40000 psi | 3" | T6 | €25.27 | |
| 26518_12_0 | 1/2" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | 4" | 40000 psi | 6" | T6 | €215.76 | |
| 26547_12_0 | 1/4" | Rectangle | 95 | 45000 psi | 3" | 40000 psi | 8" | T6 | €225.33 | |
| 6993_12_0 | 0.062" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | 1" | 40000 psi | 2" | T6 | €8.57 | |
| 23315_12_0 | 3/8" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | 6" | 40000 psi | 8" | T6 | €178.84 | |
| 14499_12_0 | 1/4" | Rectangle | Brinell 95 | 45000 psi | 3" | 40000 psi | 6" | T6 | €102.65 |
Explore Products
- DURHAM MANUFACTURING HDCV246078-4S95 Ventilated Cabinet, 4 Adjustable Shelf, 12 Gauge, Size 60 x 78 Inch
- ANVIL 2400100927 Ko6 20 Pre Galvanized With Knock Outs Channel
- USA SEALING CPS-PP-BK-4MMX48X96 Plastic Sheet, 0.157 Inch Plastic Thick, 48 Inch Width x 96 Inch Length, Black
- PEER CHAIN 15433 Roller Chain, Heavy Pitch, 50 Feet Length
- GRAINGER PS-NYLB-114 Rectangle Stock, 0.75 Inch Plastic Thick, 3/4 Inch Width X 24 Inch Length, Black, Opaque
- WOODHEAD 1300060956 104001A05M090 Cordset, 4 Pole, Female, 9m, 90 Degree, 18/4 Size, DC COLOR
- SMC VALVES NCME106-2400 Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size, Double Acting
- GRAINGER U08300.031.0550 Carriage Bolt, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 5 1/2 In Lg., Blk Oxide, Gr. 2, Coarse
Explore More
- KEYSHAFT
- Press Fit Fittings
- Rack Accessories
- Air Circulator Accessories
- Laboratory Ovens and Furnaces
- Incubators
- AKRO-MILS 30088 Shelfmax Shelf Bins
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 582SS Y Strainers
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- APPROVED VENDOR Portable Cord, SOOW Jacket Type
- EATON Power Xpert 1000 Series Meters
- TB WOODS 8V Section V-Belts
- SOUTHWIRE COMPANY Overheads
- JOHNSON CONTROLS M9208 Series Electric Spring-Return Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14629_24_0 Aluminum Rectangular Tube 6061, 24 Inch Overall Length
€96.96 /unit
