GRAINGER 1457_48_0 Brass Rectangular Bar, 360, 2 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.375 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€217.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Extruded |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 4 ft. |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 2" x 4 ft. |
| Nominal Size (wxl) | 2" x 4 ft. |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B78 |
| Standards | ASTM B16 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.0045" to +0.0045" |
| Width | 2" |
| Yield Strength | 44000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Thickness | Nominal Size | Yield Strength | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Temper | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1367_12_0 | -0.0035" to +0.0035" | 1/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €18.22 | |
| 1411_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/4" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €34.96 | |
| 1433_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 0.312" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €52.11 | |
| 1455_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 3/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €54.69 | |
| 1474_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/2" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €66.79 | |
| 1492_12_0 | -0.005" to +0.005" | 5/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €81.27 | |
| BF360/7501500-12 | Not Rated | 3/4" | 1.5" x 12" | 45000 psi | 49000 psi | - | H02 | Brass | €105.27 |
Explore Products
- EATON HVX050A1-4A1N1B5D3 Adjustable Frequency Drive, EMC H, 50 HP, NEMA Type 1, 480 V, No Brake Chopper
- MACROMATIC THR-11262-04J Time Delay Relay, 120V AC/DC, 10A
- SPEARS VALVES DV-TERK-010 Diaphragm Valve Repair Kit, PTFE, 1 Size, EPDM
- PEER CHAIN 3674 Roller Chain, C2042 Pitch, Sk-1 Roller Link
- PARKER PXBB4131BD2
- BANJO FITTINGS 200POICF3/4 Pump, 2 Inch Size, 3/4 Inch Shaft, Cast Iron
- BRADY M6-103-427 173689 Label, 1 1/4 x 1 Inch, 1 Inch, Vinyl, Clear/White, For 10 AWG to 6 AWG Wire Gauge
- BUSSMANN FNA-1-1/4 Fuse, 1 1/4 Amp, 250 VAC, 10 kA at 125 VAC, 1-1/2 Inch Lg, 13/32 Inch Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Trailer Accessories
- Air Operated Diaphragm Pump Accessories
- Temperature and Pressure Relief Valves
- Slotted Shim Stock
- Wall Mounted Retractable Barriers
- MEMPHIS GLOVE NXG Insulated Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Angle Wheel Grinders, Bevel Gear
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND R12 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ANVIL Corner Concrete Inserts
- SPEARS VALVES PVC Y Pattern Valves, True Union SR Threaded Ends, FKM
- RWM Maintenance Free Plate Casters
- STAFFORD MFG Signature Series Square Bore Shaft Collars, Stainless Steel
- PBC LINEAR Double Wide Ball Bearings, JIS Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1457_48_0 Brass Rectangular Bar, 360, 2 Inch X 4 Ft Nominal Size, 0.375 Inch Thick
€229.41 /unit

