GRAINGER 14344_36_0 Bronze Rectangular Bar, 6 Inch X 36 Inch Nominal Size
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€1,641.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Cast |
| Grade | Grade 954 |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 6" x 36" |
| Nominal Size (wxl) | 6" x 36" |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 6" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B86 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm B505 |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | +0.087" to +0.127" |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27.31 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Yield Strength | Overall Length | Thickness | Overall Width | Rockwell Hardness | Grade | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25163_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1 1/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €671.61 | |
| 25118_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 5/8" | 1" | - | Grade 932 | 35000 psi | €372.32 | |
| 25145_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €553.36 | |
| 25131_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €426.31 | |
| 25105_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €299.27 | |
| 25131_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €852.64 | |
| 25105_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €598.60 |
Explore Products
- MOODY TOOL 51-2154 Hex Driver, Interchangeable, Esd-Safe, Handle, 0.078 Inch
- ITW 25810 Fitting Insulation 45 Elbow 3 Inch Inner Diameter
- ERICKSON K25IP Spare Part
- BALDOR / DODGE BF14C25T01505 BF1483 250-CC 15.05 Tapered Right Angle Reducer
- VERMONT GAGE 911473150 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.7315 Inch Size
- CEMENTEX USA IG0-14-11YB-SC Gloves, 14 Inch Length, Class 0, 11 Size
- APPLETON ELECTRIC ARC20033EP4RS Connector Body
- RIDGID 41775 Hose, With Fittings
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug-In Power Supplies
- Drum Mixers
- DC Permanent Magnet Motors
- Joystick Operators
- Polypropylene Pipe
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- CONDOR Premium Work Gloves
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- BUILDPRO Right Angle Bracket
- FOL-DA-TANK Collapsible Pillow Style Tanks, Chemical Resistant
- ANVIL Metal Deck Hangers
- OMRON Miniature Snap Action Switches
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire, 0.063 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14344_36_0 Bronze Rectangular Bar, 6 Inch X 36 Inch Nominal Size
€1,727.60 /unit
