GRAINGER 14314_24_0 Bronze Rectangular Bar, 4 Inch X 24 Inch Nominal Size
Get it by Thursday, Apr 9
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€412.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Cast |
| Grade | Grade 954 |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 4" x 24" |
| Nominal Size (wxl) | 4" x 24" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B86 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm B505 |
| Tensile Strength | 85000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | +0.067" to +0.107" |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Yield Strength | Overall Length | Thickness | Overall Width | Rockwell Hardness | Grade | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25163_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1 1/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €671.61 | |
| 25118_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 5/8" | 1" | - | Grade 932 | 35000 psi | €372.32 | |
| 25145_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €553.36 | |
| 25131_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €426.31 | |
| 25105_36_0 | Not Rated | 20000 psi | 36" | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €299.27 | |
| 25131_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 3/4" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €852.64 | |
| 25105_72_0 | Not Rated | 20000 psi | 6 ft. | 1/2" | 1" | Rockwell B27 | Grade 932 | 35000 psi | €598.60 |
Explore Products
- SNYDER INDUSTRIES 5760100N97207 Storage Tank Vertical Closed Top 360 Gallon
- REGAL 014425AW Silver & Deming Drill Bit, Round Shank, 1-7/64 Inch Dia., 118 Deg. Point, Treated Flutes
- GRAINGER BULKRSBHS701013 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2.5 mm Thick, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- SPEARS VALVES 280-107545 Cap, Socket, Low Head, PIP, 15 Size, PVC
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-415 Buna-N Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- GRAINGER 220810 Tee, Cast Iron, 2 Inch x 2 Inch x 2 Inch Pipe
- SMC VALVES MY3A25-400 Rodless Cylinder, 25 mm Size,Double Acting
- LYON NF8882 Fastener, 1/2 Inch, Steel, Fastener
