GRAINGER 14201_26_0 Bronze Round Tube, 2 1/2 Inch OD, 1.5 Inch ID, 26 Inch Length, 0.5 Inch Wall Thick
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€475.42 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 1 1/2" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 954 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 2 1/2" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.026" to 0.036" |
| Overall Length | 26" |
| Rockwell Hardness | B86 |
| Standards | Astm B505 |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Yield Strength | 32000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- ARO 66612B-222-C Diaphragm Pump, 35 GPM Maximum Flow Rate, Steel Hardware, 316 Stainless Steel Seat
- SPEARS VALVES 4532-005CUL Industrial Ball Check Valve, Socket, FKM, 1/2 Size, CPVC
- ZURN Z6950-XL-IM-S.0001 Smart Single Post Battery Sensor Faucet With Integral Mixer, 4 Inch Cover Plate
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1860GY-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 18 x 60 x 63 Inch Size, Gray Epoxy
- ADB HOIST RINGS MFG. 23228S Stud And Nut Set
- APPROVED VENDOR M37420.080.0001 Lock Washer, M8 Fits Bolt Size, External Tooth Lock, 15 mm O.D.
Explore More
- KEYSHAFT
- Welder Generators
- Protective Eyewear Accessories
- Double End Threaded Studs
- Two Way Compression Connectors
- Floor Machine Accessories
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 58 mm Opening
- ANVIL AS200S Series Channels With Long Slots
- ABILITY ONE Linear Low Density Polyethylene Rodent Repellent Trash Bags Flat Pack
- GRAINGER Column Protectors
- BROWNING TorqTaper Plus Series Screw Conveyor Adapter Kits
- UNISTRUT P1100 Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14201_26_0 Bronze Round Tube, 2 1/2 Inch OD, 1.5 Inch ID, 26 Inch Length, 0.5 Inch Wall Thick
€500.44 /unit

