GRAINGER 14065_39_0 Bronze Round Tube, 3 1/2 Inch OD, 2.75 Inch ID, 39 Inch Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,096.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 2 3/4" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 3 1/2" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.026" to 0.036" |
| Overall Length | 39" |
| Rockwell Hardness | B27 |
| Standards | Astm B505 |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Wall Thickness | 0.375" |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- REES 02005-501 Swivel Assembly For Cable Pull Swtiches
- WILTON TOOLS WL9-28824 550P Combination Vise Duty, Enclosed, 5 1/2 Inch Jaw Face Width, 5 Inch Size
- DYNABRADE 53742 Housing for Model 52719, 12,000 RPM, Housing Assembly
- CHANNELLOCK 209 Oil Filter Plier Adjustable 4 Position 9 Inch Length
- STEINER INDUSTRIES 1030-5X Welding Jacket, 30 Inch, 5XL, Weldlite 9 Oz, FR Green Cotton
- RUBBERMAID FGQ18000BK00 Hook And Loop Replacement
- PRO-LINE FR60-627 Foot Rest 60 W x 1-1/2 D x 1-1/2 H White
- GRAND ROCK K4-24EXC Stack Exhaust, Curved, 4 Inch Inner Dia. x 24 Inch Size, Chrome
Explore More
- KEYSHAFT
- Voice Data Jacks
- Anchor Bolts
- Gate Operator Accessories
- Temporary Job Site Lighting Accessories
- Unit Heater Motors
- SHARPE VALVES Carbon Steel Pneumatic Actuated Ball Valve
- HI TEMP Welding Blanket Roll
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Kidskin Leather
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Orange Palm Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 250 ml Capacity
- BIL-JAX Scaffold Tower
- EDWARDS SIGNALING 105 Series Flashing Halogens
- BALDWIN FILTERS Lube Filters
- MASTER LOCK S1100 Series Safety Padlocks, Anodized Aluminum
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS AFB Series 2.5" Deep Rectangular Boxes With Installation Cover, 2-Gang
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 14065_39_0 Bronze Round Tube, 3 1/2 Inch OD, 2.75 Inch ID, 39 Inch Length
€1,153.77 /unit

