FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Color | Beige |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Friction Coefficient | 0.5 |
| Friction Rating | Slippery |
| Grade | Standard |
| Impact Strength | 5.6 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Excellent |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Machinability | Good |
| Material | ABS |
| Material Properties | Standard |
| Maximum Temperature | 190°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Nominal Length | 24" |
| Nominal Size (merch) | 8" x 24" |
| Nominal Width | 8" |
| Plastic Clarity | Opaque |
| Plastic Hardness | Rockwell R105 |
| Plastic Hardness Rating | Hard |
| Plastic Length | 24" |
| Plastic Length Tolerance | -1" to +1" |
| Plastic Thickness | 3/8" |
| Plastic Thickness Tolerance | -0.009" to +0.04" |
| Plastic Width | 8" |
| Plastic Width Tolerance | -1" to +1" |
| Shape | Sheets |
| Standards | Ul 94 Hb |
| Tensile Strength | 6200 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 0.4% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Plastic Width | Plastic Length | Plastic Thickness | Tensile Strength | Min. Temp. | Length Tolerance | Shape | Nominal Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-PS-ABS-268 | 12" | 24" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 24" | €35.20 | |
| BULK-PS-ABS-302 | 8" | 4 ft. | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 48" | €44.99 | |
| BULK-PS-ABS-275 | 6" | 6" | 0.062" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 6" | €19.59 | |
| BULK-PS-ABS-1 | 12" | 12" | 0.0625" | 6200 psi | -40°F | -1" to +1" | Sheets | 12" | €26.01 | |
| BULK-PS-ABS-204 | 12" | 36" | 0.0625" | 6200 psi | -40°F | -1" to +1" | Sheets | 36" | €48.51 | |
| BULK-PS-ABS-293 | 8" | 24" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 24" | €31.79 | |
| BULK-PS-ABS-284 | 8" | 12" | 0.0625" | 6200 psi | - | -1" to +1" | Sheets | 12" | €25.38 |
Explore Products
- HUB CITY 0270-02562 Worm Reducer, 6.89 Hp, 1.625 Inch I.D, 3.750 Inch O.D, Cast Iron
- BIL-JAX ST-RU0716OR Scaffold Tower 15 Feet Height Steel
- SPEARS VALVES 330-103303 Reducer Cross, Socket, Class 125, 12 x 10 Size, PVC
- VESTIL BAR-A-84-D Steel Bar Stock Tree Add On Double Sided 38-1/2 x 62 x 80-1/2 Inch, 500 lb Capacity, Blue
- SMITH COOPER INTERNATIONAL 4309013036 Nipple, 2 Inch Nominal Pipe Size, 6 Inch Length, Schedule 80, Seamless
- DYNABRADE 56319 Dynabug II, Disc Pad, 3 Inch X 5 Inch Size
- EATON ECX09D1BNA-R63/C
- GRAINGER ZUSAHSQ70220 O-Ring, 220, 1 3/8 Inch Inside Dia, 1 5/8 Inch Outside Dia, 70 Shore A, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Handles and Frames
- Cargo Bars and Hoops
- Pipe Straps
- Round Standoffs Caps
- Stainless Steel Perforated Sheets
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- VIBCO VMW Series Electric Vibrators
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 70 mm Opening
- LLAMBRICH USA Keyless Drill Chuck, Medium Duty
- LEWISBINS ESD-Safe Part Bins
- SPEEDAIRE Air Angle Grinders
- SLOAN CX Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-PS-ABS-296 Plastic Sheet, 0.375 Inch Plastic Thick, Beige, 6, 200 psi Tensile Strength
€83.02 /unit
