FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Cast |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Diameter | 7/8" |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 1 1/8" |
| Outside Diameter Tolerance | 0.03" to 0.134" |
| Overall Length | 3" |
| Rockwell Hardness | B27 |
| Standards | Astm B505 |
| Temper | M07 |
| Tolerance Rating | Oversized |
| Wall Thickness | 0.125" |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Price | |
|---|---|---|---|
| 25755_13_0 | Bronze | €141.41 | |
| 25760_13_0 | Bronze | €257.50 | |
| 15736_13_0 | Bronze | €250.94 | |
| 25758_13_0 | - | €215.92 | |
| 15739_13_0 | Bronze | €729.24 | |
| 13977_3_0 | Bronze | €57.56 | |
| 13977_6.5_0 | Bronze | €116.29 |
Explore Products
- GROVE GEAR GRL8260045.00 GRL-BM826-50-L-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Cast Iron
- OSG 741 Straight Flute Tap, M10x1.25 Thread Size, 24 mm Thread Lg, Bright, JIS 2, Taper
- VERMONT GAGE 163503210 Gage Reversible Assembly, Class ZZ, NoGo, Carbide
- PASS AND SEYMOUR PT5262-GRYSP Extra Heavy Duty Duplex Receptacle, Surge Protective, Gray
- VERMONT GAGE 141143090 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4309 Inch Size
- REGAL 008497AS74 Hand Tap, 7/16-20 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Bottom With Chrome
- MAIN FILTER INC. MF0620377 R928006972 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 15.7 Inch Height
- M. K. MORSE ZWEG083C46S-10 10-1/2 Band Saw Blade 10 Feet 10-1/2 Inch 4/6 Tpi
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure and Vacuum Gauges
- Solid State Relays
- Spring Latches
- Stainless Steel Rod Stock
- Definite Purpose Motors
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- CHICAGO PNEUMATIC CP3119 Series Die Grinders, 900 Watts
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 750 Gas Springs
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- REESE Chrome Hitch Balls
- VULCAN HART Lighter Tube
- APOLLO VALVES 88L-940 Series Low Temp. Flanged Full Port Ball Valves
- GRAINGER Portable Crowd Control Barricades
- ARLINGTON INDUSTRIES Conduit Caps, IMC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13989_3_0 Bronze Round Tube, 1 1/8 Inch OD, 0.875 Inch ID, 3 Inch Length
€11.92 /unit
