FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Extruded |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 12" |
| Material | Brass |
| Material Grade | Grade 360 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 3" x 12" |
| Nominal Size (wxl) | 3" x 12" |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B78 |
| Standards | ASTM B16 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.0043" to +0.0043" |
| Width | 3" |
| Yield Strength | 44000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Thickness | Nominal Size | Yield Strength | Tensile Strength | Rockwell Hardness | Temper | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1367_12_0 | -0.0035" to +0.0035" | 1/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €17.00 | |
| 1411_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/4" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €32.63 | |
| 1433_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 0.312" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €48.64 | |
| 1455_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 3/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €51.04 | |
| 1474_12_0 | -0.0045" to +0.0045" | 1/2" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €62.33 | |
| 1492_12_0 | -0.005" to +0.005" | 5/8" | 1.5" x 12" | 44000 psi | 55000 psi | Rockwell B78 | H02 | Brass | €75.84 | |
| BF360/7501500-12 | Not Rated | 3/4" | 1.5" x 12" | 45000 psi | 49000 psi | - | H02 | Brass | €98.25 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0693586 HF30808 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.7 Inch Height
- MILWAUKEE 48-25-5225 1-1/2 3 Blade Replacement Kit
- HOFFMAN PNS201012BNS 23995 Network Switch Cabinet, 2000 x 1000 x 1200mm Size, Gray, Steel, No Sides
- SMC VALVES PVC CHK 426-4M4M-B Ball Cone Spring Check Valve 1/4 Inch Mpt
- EATON 5BCME-40E One-Barrel Multi-Fuse Current Limiting Fuse, 40A, 5.5 kV, 63 kA Interrupt, Class E
- ZSI-FOSTER B-6130-16 ZSI B-6130-16
- VESTIL HLGN-40 Steel Double Arm Strut Halogen Light 40 Inch Length, Yellow
- BROWNING 1054550 12LF075X3/8 Gearbelt Pulley, Finish Bore, Steel, 1.402 in OD, 3/8 in Bore Dia, 1.432 in Pitch Dia, 12 Grooves, 1 in Face Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Brushless Blowers
- Screen Door Hardware
- Manual Drain Cleaners
- Lens Cleaning Stations
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 10000 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 303AP Silent Check Valves
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- DIXON Potable Water Hoses
- DIXON Female To Male Hex Nipples
- ANVIL Standard Extra Heavy Eccentric Swage Nipples
- SPD Gas Springs and Dampers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1374_12_0 Brass Rectangular Bar, 360, 3 Inch X 12 Inch Nominal Size, 0.125 Inch Thick
€37.36 /unit

