GRAINGER 13565_12_12 Aluminum Plate 7050, T7451, 12 Inch Overall Length, Heat Treatable
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,358.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Plate |
| Brinell Hardness | 140 |
| Grade | Grade 7050 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 7050 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 84 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Ams 4050 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T7451 |
| Tensile Strength | 76000 psi |
| Thickness | 4" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 68000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.44 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- RULAND MANUFACTURING DCDK44-24-16-A 1 1/2 x 1 Inch Double Disc Coupling, Aluminum, Clamp Style With Keyway, 2.750 Inch OD, 3.531 Inch Lg.
- TB WOODS 2205D Classical V-Belt Sheave, Cast Iron, D Type Belt, 22 inch Datum Dia.
- MASTERDRIVES 2/3V300-1210 Taper Bushing Sheave, 3V Section, 2 Groove
- MAIN FILTER INC. MF0584772 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- DIXON KRW50 Coupling Gasket, Rubber, 5 Inch Size
- MILWAUKEE VALVE UP16577S Ball Valve, Low Lead Bronze, 2 Piece, Full Port, 2 Inch Valve Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Hasps
- Pneumatic Toggle Valves
- Underground Utility Locators
- Roof Repair Products and Tools
- Felt Sheets and Strips
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- INTERMATIC Photocontrol, 1/2" Male Pipe Thread Mounting
- BLANCETT Turbine Repair Kit
- HOFFMAN Lay In Cut Off Fittings
- HOFFMAN Type 4 Continous Hinge Quarter Turn Latch Junction Boxes
- BOSTON GEAR Right Angle Helical/Spiral Bevel Speed Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 13565_12_12 Aluminum Plate 7050, T7451, 12 Inch Overall Length, Heat Treatable
€1,429.95 /unit
