FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Seamless |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.319" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3/8" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A213 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.028" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- TALON PRECISION TOOLING BBD1750500 CNC Bushing 0.500 inch diameter 3.000 Inch Length
- CHANNELLOCK 812PW Reversible Jaw Adjustable Wrench, 12 Inch Size
- FINISH 1ST 8516-035 Psa Abrasive Roll 60 Feet 80 G
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B080150A 212982 Boring Bar Tialn 0.08 Inch Bore 0.15 Cut
- GORLITZ T 25 Vent Roller
- BROWNING PD9321 203DSP300-3 Screw Conveyor Shaft
- MARTIN SPROCKET 40BS42 1 7/16 Roller Chain Sprocket, 40 Chain No., 1.438 Inch Bore, 6.972 Inch Outside Dia. Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigeration Solenoid Valves
- Pressure Switch Accessories
- Porting Tools Counterbores
- Spherical Rod Ends
- Fork Extensions
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- LEATHERHEAD TOOLS Dog-Bone Poles
- ANVIL AS686 Series Beam Clamps
- PROTO Ratcheting Wrench Sets
- VULCAN HART Grid Plate, Right
- AME INTERNATIONAL Lug Locks
- VERMONT GAGE Class ZZ Minus Pin Gages, Black Guard
- PROTO Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12916_12_0 Stainless Steel Round Tube 304, 3/8 Inch Dia, 12 Inch Length
€13.37 /unit
