FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 47 |
| Fabrication | Cold Drawn |
| Grade | Grade 2024 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.759" |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 2024 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 7/8" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 75 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm B210 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T3 |
| Tensile Strength | 11000 psi |
| Wall Thickness | 0.058" |
| Yield Strength | 19000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.51 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Wall Thickness | Outside Dia. | Inside Dia. | Brinell Hardness | Heat Treatment | Tensile Strength | Fabrication | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21092_12_0 | 0.035" | - | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €9.27 | |
| 21092_24_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €14.13 | |
| 21092_36_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €22.27 | |
| 21092_48_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €28.27 | |
| 21092_72_0 | 0.035" | 0.188" | 0.118" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €41.61 | |
| 6844_24_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €13.11 | |
| 6844_36_0 | 0.065" | 1/4" | 3/25" | Brinell 95 | Yes | 45000 psi | Cold Drawn | 40000 psi | €19.24 |
Explore Products
- EATON 060232 Circuit Interrupter Rotary Disconnect Switch, 600/690 Vac, 30A, 15 Hp, 1Nc-1No Contact
- TITAN FASTENERS DAD09072
- ACCUFORM SIGNS LZH618PS2 Label Environment 2 x 2 Inch Coated Paper 250roll
- BRADY 8215P-4 174767 Numbers and Letters Label, 3 Inch Char Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Helvetica, 4
- WALTER TOOLS GX24-3E500N04-UF4 WSM43S Parting/Grooving Insert WSM43S 0.197 Inch Width
- GRAINGER BULK-RS-H50FDA-45 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inchness, 50A
- CH HANSON 12122 Replacement Fountain Roller, 1.5 Inch Size
- EATON C25DNA340H
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Air Compressor Combination Units
- Open End Wrench Sets
- Shoulder Screws
- Trailer Hitches and Step Bumper Hitches
- Pool Light Junction Boxes
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 13 Gauge, White
- PYRAMEX OTS Over the Spectacle Eyewears
- MUELLER INDUSTRIES 125CI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- FERVI Panel Saw
- FERVI Dinamometers
- WEATHERHEAD Connectors
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- MERSEN FERRAZ MULTIBLOC 4a.ST8 Fuse Switch Disconnectors, Size 4a, 400VAC, 1250A, Design for Bottom Fitting, 1-, 3-pole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12813_72_0 Round Tube, Aluminum, 0.759 Inch ID, 7/8 Inch OD, 6 Ft Overall Length
€169.98 /unit

