FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | Not Rated |
| Machinability | 55% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1008 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B55 |
| Shape | Sheet |
| Standards | Aisi 1008, Uns G10080 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 49900 psi |
| Thickness | 0.0598" |
| Thickness Tolerance | +0.0548" to +0.0648" |
| Width | 12" |
| Width Tolerance | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Tensile Strength | Finish | Yield Strength | Material | Shape | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12781_12_12 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €15.76 | |
| 12781_12_24 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €26.60 | |
| 12781_12_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €29.53 | |
| 12781_24_24 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €46.52 | |
| 12781_24_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €65.98 | |
| 12781_24_48 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €86.48 | |
| 12781_36_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €94.73 |
Explore Products
- VICKERS 02-337583
- EATON ES4T2R1F1B Elevator Control Switch, No Pilot Light, No Neutral Lug, 200A, 208 V
- TENNSCO LNP-A-25 Locker Number Plate, 2 3/8 Inch x 3/4 in, 25 Plates, 1 to 25, Aluminum, Powder Coated
- RULAND MANUFACTURING RLC16-6-5-A 0.375 x 0.313 Inch Long Slit Coupling, Aluminum, Clamp Style, 0.984 Inch OD, 1.339 Inch Lg.
- MOLDEX 2500N95 Disposable Respirator, Dual, Non-Adj, Molded Nose Bridge, Comfort
- TSUBAKI C2052 OFFSET LINK
- COOPER B-LINE 12DRCP DIN Rail Kit, Zinc
Explore More
- KEYSHAFT
- SEALFLEX
- SHAVIV
- FIREYE
- TRUMETER
- Drill Press Guards
- Marking Tape Applicators
- General Purpose Hydraulic Motors
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- Ice Machine Pumps
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- FABENCO RX Series Extended Coverage Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- REVCOR Blower Wheels, Direct Drive, Double Inlet Forward Curve, Convex
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Back Boxes
- EATON Pins
- MILWAUKEE Brushes
- CHICAGO-LATROBE Taper Shank Drill Bits
- NOVAFLEX Discharges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 12782_12_36 Carbon Steel Sheet, 0.0598 Inch Thick, 12 Inch X 36 Inch Nominal Size
€58.70 /unit
