FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar Stock |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 0.025" |
| Thickness Tolerance | -0.0015" to +0.0015" |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | 0" to +0.125" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Yield Strength | Tensile Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Shape | Mechanical Finish | Temper | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8025_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €4.69 | |
| 20731_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 1/25" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.15 | |
| 20732_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.57 | |
| 8026_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.063" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.11 | |
| 8025_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.41 | |
| 20732_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €11.13 | |
| 20733_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.09" | - | Sheet | Mill | H14 | €21.19 |
Explore Products
- STREAMLIGHT 69210 Weapon Mounted Flashlight Black Led 300l
- MAIN FILTER INC. MF0398559 SP160E20B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 16.88 Inch Height
- ADVANCE TABCO SSC-30 Ice Bin Sliding Cover, 28-3/4 X 16-1/4 Inch Size For 30 Inch W Ice Bins, 20 Ga 300 Ss
- EATON CHLD3250T76W Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Chld Breaker, 250A, 3-Pole, 65 Kaic At 480V
- CHICAGO-LATROBE 11241 Extra Long Drill Bit, V Size, 3 5/8 Inch Flute Length, 3/8 Inch Shank Dia.
- TEADIT CGF1100.018.112.150 Full Face Cut Gasket, NA1100, 1/8 Inch Thickness, 1-1/2 Inch Size, 150# Class
- AMETEK LAMB 217572-00 Armature, 240V, 1.75 Inch Size
- REGAL 007610AS53 Drill and Tap, M4 x 0.7 Size, D4 Limit, 2 Flutes, Metric With Nitride & Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Ball Valves
- Cable and Wire Cutters
- Wire Cart Accessories
- Weld Nuts
- Panel Holding Clips
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Yellow Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro PU Work Gloves
- DWYER INSTRUMENTS 477B Series Handheld Digital Manometers
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 109MDT Silent Check Valves
- MOON AMERICAN Shut Off
- ZURN Piston Assembly, Fits Brand Zurn
- GORLITZ Inner Hubs
- CALBRITE EMT Set Screw Couplings, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1238_4_24 Flat Bar Stock, 6061, 4 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.025 Inch Thick, T6
€10.83 /unit

