FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 126 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Precision Ground |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | +0.375" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Precision Ground |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 5" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 71 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A681 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 63800 psi |
| Thickness | 0.063" |
| Thickness Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 5" |
| Width Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Yield Strength | 53700 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.96 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- WEG CWM80-00-30V04 10451943 Contactor, 80 A Rated, 3 NO Main Contact, 20V 50Hz/24V 60Hz
- DAYTON 7HL53 Blower 9-1/2 Inch 115 V 845 Cfm @ 0.700-in
- DYNABRADE 56829 Air Random Orbital Sander 0.28hp 6 Inch
- TSUBAKI 80B19F 1 SPKT
- JACOBS CHUCK 7357N
- STREN-FLEX EET3-912-18 Web Sling Eye Eye 18 Feet Length 46000 Lb Cap
- AMERICAN TORCH TIP 24CT-75-S Nozzle Coarse Thread 3/4 Inch Tweco
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Welding Cable Connectors
- Heating Cables
- Manual Balancing Valves
- Confined Space Pole Hoists
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- VIBCO B Hydraulic Turbine Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- APPROVED VENDOR Brass FNPT Coupling
- METRO Mobile Unit Shelves
- SPEEDAIRE Double Acting Air Cylinders, 2-1/2 Inch Bore Diameter
- PLAST-O-MATIC ARV Series Air Release Valves, CPVC, Flanged Connection
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 11652_24_0 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.063 Inch Thick, 5 Inch X 24 Inch Nominal Size
€174.57 /unit



