GRAINGER 1063_96_0 Aluminum U-Channel, 8 Ft Overall Length, T6
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€141.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | U-Channel |
| Base Thickness | 0.17" |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Extruded |
| Finish | Mill |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 8 ft. |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outer Leg Length | 1 7/16" |
| Outside Base Width | 3" |
| Outside Leg Length | 1.438" |
| Overall Length | 8 ft. |
| Shape | U Channel |
| Temper | T6 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| U-channel Profile Type | American Standard |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | U-channel Profile Type | Outside Base Width | Temper | Brinell Hardness | Leg Thickness | Inside Base Width | Inside Height | Outer Leg Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25506_12_0 | Architectural | 1/2" | T52 | Brinell 73 | 0.109" | - | - | - | €7.26 | |
| 25508_12_0 | Architectural | 1/2" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €7.26 | |
| 25509_12_0 | Architectural | 1/2" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €7.29 | |
| 25511_12_0 | Architectural | 3/4" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €7.53 | |
| 7035_12_0 | Architectural | 2" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €16.87 | |
| 21786_12_0 | Architectural | 1" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €12.58 | |
| 25515_12_0 | Architectural | 1 1/4" | T52 | Brinell 73 | 1/8" | - | - | - | €8.78 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141159800 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.5980 Inch Size
- SK PROFESSIONAL TOOLS 40981 Speeder Handle 1/4 Drive x 14-1/2 Inch Chrome
- TENNSCO 304 LIGHT GRAY Shelf 18 Inch x 18 Inch x 3/4 Inch Gray
- GROVE GEAR EL8520551.51 Output Worm Gear Reducer
- ARO 94616 Replacement Diaphragm Santoprene
- AIR HANDLER 36PT02 Air Cleaner Filter 20 x 20 x 5
- EATON E22LED024BAF Standard Flashing Replacement Lamp, Led Lamp
- DAYTON BT-326 Belt Tensioner Handle
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Tanks
- Shelving
- Dielectric Footwear
- Plastic Putties
- Dry Hydrants
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- DAYTON Shallow Well Jet Pump Systems
- ANVIL Standard Eccentric Swage Nipples
- EATON E29 Series Pushbutton Legend Plates
- PROPEN Pens
- VOLLRATH Product Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 1063_96_0 Aluminum U-Channel, 8 Ft Overall Length, T6
€148.94 /unit
