Item: CQ7FWQModel: 03P.25X24-48Cross Ref: 3DRZ1
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Plate Stock
Brinell Hardness 40
Environment Yes
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Aluminum
Mechanical Finish Bright
Mounting Hardware Included No
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Tread
Temper H22
Tensile Strength 23000 psi
Texture Textured
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.018" to +0.018"
Width 24"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 20000 psi