GRAINGER 03P.25X12-12 Aluminum Textured Plate Stock, H22, 12 Inch Overall Lg, 12 Inch Overall Width
Item: CQ7FWGModel: 03P.25X12-12Cross Ref: 3DRY7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Plate Stock
Brinell Hardness 40
Environment Yes
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Tempered
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 3003
Mechanical Finish Bright
Mounting Hardware Included No
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Tread
Standards Astm B209
Temper H22
Tensile Strength 23000 psi
Texture Textured
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.018" to +0.018"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 20000 psi