Item: CQ6VEQModel: 03P.125X12-48Cross Ref: 3DRZ8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Brinell Hardness 40
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable No
Heat Treatment Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 4 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 3003
Mechanical Finish Mill
Overall Length 4 ft.
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
Shape Type Sheet
Standards Ams 4008, Astm B209, Qq-A-250/2
Temper H14
Tensile Strength 22000 psi
Thickness Tolerance -0.007" to +0.007"
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 21000 psi