GRAINGER 00R1.375-12 52100 Alloy Steel Rod, 1 3/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length | CP7DEA 61PY31
GRAINGER 00R1.375-12 Rod, 52100 Alloy Steel, 1 3/8 Inch Outside Dia, +0.000 in/-0.002 in, 12 Inch Overall Length
Item: CP7DEAModel: 00R1.375-12Cross Ref: 61PY31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 40%
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 3/8"
Outside Dia. Tolerance -0.002" to 0"
Overall Length 12"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 105000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 85000 psi
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.39