GENERAL ELECTRIC TEYH2110B Circuit Breaker 110a 2p 277/480vac 35ka | AG2VFZ 32HZ06
GENERAL ELECTRIC TEYH2110B Circuit Breaker 110a 2p 277/480vac 35ka
Item: AG2VFZModel: TEYH2110BCross Ref: 32HZ06
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 277/480V AC
Amps 110A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Bolt On Panelboard
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 3"
For Use With Ge As Lighting Panels
Frame Size 125A, TEY
Height 5 1/5"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 35kA
Max. Air Rating 35 kA At 277/480V AC
Max. Wire Size 2 AWG
Min. Wire Size 4 AWG
Mounting Bolt On Panelboard
Number Of Poles 2
Phase 1
Phase Connection ABC
Series TEY Series
Terminal Connection Lug
Terminal Connection Type Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Width 2"