| Bulb Designation | LED12LS2/827 |
| Bulb Dia. | 1 3/4" |
| Bulb Finish | Frosted |
| Bulb Housing Material | Polycarbonate |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Tone | Warm White |
| Color Selectable | No |
| Color Temp. | 2700 K |
| Dimmable / Non-dimmable | No |
| Dimming Method | No Dimming |
| Dimming Type | No Dimming |
| Environmental Usage | Indoor Only |
| For Enclosed Fixtures | No |
| Incandescent Wattage Equivalency | 40 W |
| Light Color | White |
| Light Distribution | Omnidirectional |
| Light Output | 1100 lm |
| Lighting Technology | LED |
| Lumen Selectable | No |
| Max. Operating Temp. | 104°F |
| Overall Bulb Shape | Classic |
| Overall Length | 5.333" |
| Power Source | Direct Wired |
| Rough Service | No |
| Shatter Resistance | No |
| Sub-brand | Bright Stik, Aline Lamp, Led Lamp |
| Three-way | No |
| Voltage | 120V AC |
| Wattage | 12 W |