GENERAL ELECTRIC FBN36TE025R Circuit Breaker 25a 3p 347/600vac Lug | AE8DTR 6CNR3
GENERAL ELECTRIC FBN36TE025R Circuit Breaker 25a 3p 347/600vac Lug
Item: AE8DTRModel: FBN36TE025RCross Ref: 6CNR3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 347/600V AC
Air @ 240vac 150 kA
Air @ 480v Ac 65 kA
Air @ 600v Ac 25 kA
Amps 25A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 65kA
Max. Air Rating 150 kA At 240V AC
Max. Wire Size 4 AWG
Min. Wire Size 10 AWG
Mounting Free Standing
Number Of Poles 3
Phase 3
Phase Connection ABC
Series FBN Series
Terminal Connection Lug
Terminal Connection Type Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"