GENERAL ELECTRIC FBN16TE050R Circuit Breaker 50a 1p 347/600vac Lug | AE8DRU 6CNN2
GENERAL ELECTRIC FBN16TE050R Circuit Breaker 50a 1p 347/600vac Lug
Item: AE8DRUModel: FBN16TE050RCross Ref: 6CNN2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Air @ 277v Ac 65 kA
Amps 50A
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 65 kA At 240/277V AC
Max. Air Rating 65kA
Max. Wire Size 4 AWG
Min. Wire Size 10 AWG