GENERAL ELECTRIC FBN16TE015R Circuit Breaker 15a 1p 347/600vac Lug | AE8DRL 6CNL5
GENERAL ELECTRIC FBN16TE015R Circuit Breaker 15a 1p 347/600vac Lug
Item: AE8DRLModel: FBN16TE015RCross Ref: 6CNL5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 347/600V AC
Air @ 240vac 65 kA
Air @ 277v Ac 65 kA
Amps 15A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 65kA
Max. Air Rating 25 kA At 347V AC
Max. Wire Size 10 AWG