GENERAL ELECTRIC FBH26TE020R Circuit Breaker 20a 2p 347/600vac Lug | AE8FTD 6CYX3
GENERAL ELECTRIC FBH26TE020R Circuit Breaker 20a 2p 347/600vac Lug
Item: AE8FTDModel: FBH26TE020RCross Ref: 6CYX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 347/600V AC
Air @ 240vac 200 kA
Air @ 480v Ac 100 kA
Air @ 600v Ac 35 kA
Amps 20A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 100kA
Max. Air Rating 200 kA At 240V AC
Max. Wire Size 10 AWG
Min. Wire Size 14 AWG
Mounting Free Standing
Number Of Poles 2
Phase 1
Series FBH Series
Terminal Connection Lug
Terminal Connection Type Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Width 2.74"