GENERAL ELECTRIC FBH16TE015R Circuit Breaker 15a 1p 347/600vac Lug | AE8FRN 6CYV9
GENERAL ELECTRIC FBH16TE015R Circuit Breaker 15a 1p 347/600vac Lug
Item: AE8FRNModel: FBH16TE015RCross Ref: 6CYV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 347/600V AC
Air @ 240vac 100 kA
Air @ 277v Ac 100 kA
Amps 15A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.88"
For Use With Ge Panelboards
Frame Size 100A/FB
Height 6.45"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Air Rating 100 kA At 240/277V AC
Max. Air Rating 100kA
Max. Wire Size 10 AWG
Min. Wire Size 14 AWG