GATES TP250XL037 Dual Timing Belt, .200 Inch Pitch
Item: AK6KKGModel: TP250XL037
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Notched
Belt Height 0.12"
Belt Width 10 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 0.62"
No. Of Teeth 125
Outer Length 635 mm
Pitch 1/5"
Pitch Length 25"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XL
Series 9246 Series
Sided Double Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Profile Trapezoidal
Type Extra Light
Width 0.37"