FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 60m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 75 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- THERN 10V15D12L Reversing Motor Starter, Variable Speed, with Pendant Control and Push Button, 15 HP, 230V
- SLOAN 38700023 Access Panel
- EATON HCA3225 Molded Case Circuit Breaker, HCA Frame, 3 Pole, 225A, 240VAC
- KERN AND SOHN 325-042 Weight Set, F1, 1 mg to 200 g, Eco Shape, Stainless Steel Polished, In Wooden Case
- WEG ESWE-9V47KX-D06 Magnetic Starter, 0.25/0.33/0.75/1 HP, 200/230/460/575 V, 480 Control V, NEMA 4X Plastic, E-1, H-O-A Selector Switch, On/Off, Pilot Lights
- AIR HANDLER 19RR64 Hepa Air Filter 24 Inch Length x 24 Inch Width X4-1/2 Inch Depth
- JAMCO FB248P600GP Box Truck 3000 Lb. 48 Inch Length
- SANDPIPER 165.073.503 Cap, Muffler
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawer Bin Cabinets
- Water Heater Accessories
- Test Clips and Probes
- Snap Action Switches
- Pendant and Control Station Accessories
- PEWAG Chain Sling, Grade 50
- DESTACO Swivel Foot Spindle
- LOUISVILLE FE4200HD Series Fiberglass Extension Ladders
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, Metric Thread With Maximum Length
- PASS AND SEYMOUR Toggle Switch Thermoset Two Gang Openings
- ANVIL Rigid Couplings
- STEEL GRIP Leggings
- STARRETT-UK Power Hacksaw Blades, HSS, 10 TPI
- WEG 4/2 Pole Aluminum Fans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-75-60M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
€119.39 /unit
