FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 60m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 50 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES 6574490 Pvc Ball Valve Fnpt x Push To Connect 3/8 In
- APPROVED VENDOR 1NBH3 Extension Spring Ultra Precision 1 Overall Length
- HEAT WAGON 113835-01 Hose, Reg, Pol Assembly
- PLAST-O-MATIC TEBVF6-4-075VS-CP Electrically Actuated Ball Valve, CPVC, Socket Connection, FKM Seal, 3/4 Inch Size
- SCHROEDER SBF-9600-13Z5B Hydraulic Filter Element, 926845Q, SBF-9600-13Z5B, HC9600FKN13H, 1.11.13D05BN, Fiberglass
- ADAPT-ALL SS9020-04-04 Straight Fitting, 7/16-20 JIC Side 1, 7/16-20 JIC Side 2, Stainless Steel
- CARRIER 5H40-276 Seal
- MAIN FILTER INC. MF0056294 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Chafers
- Aluminum Extrusions
- Tip Out Bins
- Door Knockers
- Blower Supports
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- BURNDY Hysplice Series Sleeve
- COOPER B-LINE B232 Series Three Hole Corner Angles
- SPEARS VALVES Double Containment Couplings, CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 80
- MARTIN SPROCKET Discharge End Lugs
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 4.63 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-50-60M-LLUSNT Synchronous & Timing Belt
€89.52 /unit
