FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 30m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- WOODHEAD 1301530174 30052-1A GFCI Portable Cord, Inline, Automatic Reset, 30A, 120V, 0.61m
- METRO 2430FG-4 Solid Shelf 24x30 inch Galvanised
- BRADY LOSC13 Lockout Training Materials, Lockout Safety Wallet Cards, 10 Users Supported, English
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 8300 Duplex Receptacle, 3-Wire, Hospital Grade, 125V, Brown
- BUSSMANN FWP-80B High Speed Fuse, 80 A, 250 VAC/DC
- BOSTON GEAR X738-3A
- HUB CITY 0220-00837 Bevel Gear Drive, 9.2 HP, 1 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- GATES 725925255 Flange Adapter, MP End Type
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Cable Connectors
- Ball and Dome Swage Fittings
- Garden Hose Connectors and Adapters
- Cable Supports
- Hangers
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Caps
- TELEMECANIQUE SENSORS 16.4 ft. Cordset
- ACROVYN End Cap, Brazilian Nut, Acrovyn
- GORLITZ Rotating Head Nozzles
- BOSTON GEAR 12 Diametral Pitch Steel Stem Pinions
- BALDWIN ESTATE 5015 Classic Knobs With 5048 Rose
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-25-30M-LLUSNB Synchronous & Timing Belt
€50.75 /unit
