FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 30m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 100 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- VIGIL ANTISLIP 04-460 Metal Deck, Anti-Slip, Industrial, 23.6X23.6 In, Safety Yellow, 23.60 In
- SCHNEIDER ELECTRIC LU2B12B Magnetic Motor Starter Iec 24vac
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS USB4ACI Two Usb Type A Port Offer High Power At 5V
- TITAN FASTENERS JJS440TX40
- CALDWELL K90-8-7/20 Portable Gantry Crane 16000lb Max Height 7 Feet
- VALVOLINE VV70248 Hydraulic Oil, Mineral, 55 Gal, Drum, Iso Viscosity Grade 150
- EAGLE T8208GP Ground Pad For 3434 Gallon and 3501 Gallon Spill Berm
- USA SEALING ZUSA-VLV-115 Globe Valves, Straight, 3/4 Inch Pipe Size, Class 200, 316 Stainless Steel Body, PTFE Seal
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Twist Pliers
- Temporary Power Distribution Box and Cart Accessories
- Repair Clamps
- Slump Testing
- Pipe Grabs
- SPEEDAIRE Reciprocating Air Saws
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- KRYTOX 250AD Series Aerospace Extreme Pressure Grade Fluorinated Grease
- RINGERS GLOVES Heavy-Duty Impact Gloves
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- COOPER B-LINE Type 1 Lay In Wireway 45 Degree Elbows
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Replacement Filter Kits
- RAMFAN Battery Pack
- RACO Straight Squeeze Connectors
- MILWAUKEE VALVE Ultrapress Brass Ball Valves, Full Port
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-100-30M-LLUKNT Synchronous & Timing Belt
€199.05 /unit
