FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 30m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- VESTIL FL-LK-SMR-SS-R Stainless Steel Right Mount Hand Operated Floor Lock 10 to 12 Inch Height Silver
- PASS AND SEYMOUR TRIG8200-BLSP Duplex Receptacle, Hospital Grade, Tamper Resistant, Isolated Ground, Blue
- BALDOR / DODGE 123342 INS-SC-108 Insert Bearing
- SMC VALVES D-M9PVMAPC Auto Switch, 3 Meter Wire
- LITTLE GIANT NBB-3072-8MRFL Platform Truck 72 x 30 With Floor Lock
- DAYTON 7A657 Downblast Vent Belt Drive 18-1/2 In
- SMC VALVES CXSM25-150-Z73L-XB11 Guided Cylinder, 25 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Self-Propelled Floor Scrubbers
- Tire Racks
- IC Insertion and Extraction Tools
- Hydronic Baseboard Heaters
- Vibratory Feeders
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- VULCAN HART Collar
- HYDRO VACUUM Manhole Covers
- EATON E29 Series Pushbutton Indicating Lights
- WILKERSON Plastic Bowl Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-10-30M-LLUSHBNT Synchronous & Timing Belt
€38.49 /unit
