FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 15.91 mm |
| No. Of Teeth | 10 |
| Overall Length | 100m |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- AIR HANDLER 5W503 Air Filter 18 x 25 x 1 Inch Fiberglass
- FABORY U51580.006.0037 Dowel Pin, General, 3/8 In Lg., 1/16 In Pin Dia., Gr. 18-8, SS, Unhardened GRnd
- BROWNING 1027838 BK25X5/8 V-Belt Sheave, Finish Bore, 1 Groove, Cast Iron, 2-1/2 in OD, 5/8 in Bore Dia, 2 in A/2-1/2 in B Pitch Dia, Type 1, 13/32 in Hub Projection
- ZSI-FOSTER HHB3 Hex Head Bolt
- CONEX BANNINGER HHG5020601 Tee, Reduced Branch, 28 x 28 x 22mm Size
- SMC VALVES SF4-9F-30(AC24V) Solenoid Valve Assembly
- WATTS P60M1-0-60 0354555 Water Pressure Regulator, 3 Way, 1/4 Inch Inlet, 20.7 Bar Pressure
Explore More
- KEYSHAFT
- Pleated Air Filters
- Flowmeters
- Grease Gun Accessories
- Clip Bearings
- Black Pipe Nipple Assortments
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- KRYTOX GPL 225 Series Anti Corrosion Grease
- MUELLER INDUSTRIES 11BC Iron Body Y Strainers
- SQUARE D I-Line Busway Plug In Units
- HUBBELL PREMISE WIRING Snap Fit Audio & Video Connector
- BULLARD FH911 Series, Fire Helmet
- DIXON Multiport Needle Valves
- APOLLO VALVES 4ANLF Series, Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T5-10-100M-LLUS Synchronous & Timing Belt
€24.16 /unit
