FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 95.5 mm |
| No. Of Teeth | 15 |
| Overall Length | 25m |
| Pitch | 20 mm |
| Reinforced Material | Kevlar |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 50 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.27 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER U48210.031.0075 Machine Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Brass, 3/4 In Lg., Std, Plain
- NORTON ABRASIVES 61463687090 Single Grit Sharpening Stone, 1/2 Inch Height, 4 1/2 Inch Length, 1 3/4 Inch Width
- TB WOODS AP30A600 Spacer Assembly, Ap30 X 6.00 Size
- ALLEGRO SAFETY 0491-2 Tee
- OILITE AA519-05B Sleeve Bearing, Bronze, 1/4 Inch Bore, 1/2 Inch Od, 5/8 Inch Length
- COXREELS EZ-SG17WT-150 Spring Return Hose Reel, 1/4 Inch Inner Dia., 50 Feet Length
- EATON CVH3090W Molded Case Circuit Breaker, Type Cv, 90 A, 100 Kaic, 3-Pole, Without Terminals
- APPLETON ELECTRIC AMLGL8CG7BH Led Floodlight, Hazardous Location, Clear Glass, 7X6 Inch Size, 19K Lumens
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holder Accessories
- Circuit Breaker Lockouts
- Landscape Lighting Accessories
- Warning Whip Accessories
- Multi-Gas Detectors
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- ANVIL AS1902 Series Pipe Roller Supports
- SPEARS VALVES PVC White True Union Utility Swing Check Valves, Threaded
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Lime
- LENOX TOOLS Reciprocating Saw Blades
- ARLINGTON INDUSTRIES Connectors, Non-Metallic, 45 Degree
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T20-50-25M-LLUK Synchronous & Timing Belt
€164.77 /unit
