FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Color | White |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 95.5 mm |
| No. Of Teeth | 15 |
| Overall Length | 50m |
| Pitch | 20 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Series | 7787 Series |
| Temp. Range | -5°C to +70°C |
| Tooth Profile | T |
| Type | Long Length |
| Width | 32 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Top Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 7435 | - | - | - | 0.41" | €44.28 | RFQ
|
| 14MGT-1960-20 | Polyurethane | 69/125" | 77.17" | - | - | RFQ
|
| 4326-14MGT-55 | Neoprene | 14 mm | - | - | €897.46 | RFQ
|
| 1584-8MGT-50 | Neoprene | 8 mm | - | - | €167.42 | RFQ
|
| T5-100-60M-LLUSHBNT | Polyurethane | 5 mm | - | - | €203.92 | |
| T5-75-30M-LLUKNB | Polyurethane | 5 mm | - | - | €143.29 | |
| XL-075-200-LLUS | Polyurethane | 1/5" | - | - | €15.33 | RFQ
|
Explore Products
- VERMONT GAGE 141150650 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.5065 Inch Size
- APEX-TOOLS NC-EX-755-10 Ext Cvrd 3/4 Sq Dr 3/4 Sq 10 Oal
- TRUESEAL FB4MES2-HBLK Swivel Elbow, PVDF, Push-to-Connect x MNPTF, For 1/4 Inch Tube OD, 1/8 Inch Size Pipe Size
- SMITH COOPER INTERNATIONAL S2044LE020 Elbow 90 Degree 2 Inch 304l Stainless Steel
- DIXON 30145311 Push-In Female Connector, Legris, Brass, 1/8 Inch Tube x 1/8 Inch FNPT
- NORTON ABRASIVES 66261183490 Flap Disc, 5/8-11 Inch Hole Size, 36 Abrasive Grit, Extra Coarse, Ceramic, Fiberglass
- GRAINGER ZUSA-PF-7106 Hex Bushing, 2 Inch X 1 1/2 Inch Pipe, Male Npt X Female Npt, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Polishers and Buffers
- Drum Hand Trucks
- Inspection Service Doors
- Roof Repair Products and Tools
- Air Scarifiers
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- EXTECH Sound Level Meter
- MARTIN SPROCKET Simplex Taper Bushed Metric Roller Chain Sprockets, 12B-1 Chain Number
- GRAINGER Solid Rubber Casters
- VNE STAINLESS Clamp Thermometer Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T20-32-50M-LLUSNTB Synchronous & Timing Belt
€115.63 /unit
