GATES T10-1750-32 Square Tooth Timing Belt
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| No. Of Teeth | 175 |
| Overall Length | 1750 mm |
| Pitch | 10 mm |
| Reinforced Material | Steel |
| Section Size | T10 |
| Series | 7762 Series |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -22°F to +176°F |
| Tooth Profile | T |
| Type | Metric T |
| Width | 1.26" , 32 mm |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Material | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| T10-1320-32 | 132 | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-560-50 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-780-25 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-410-16 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-440-25 | 44 | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-500-16 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
| T10-500-25 | - | Polyurethane | 10 mm | - | RFQ
|
Explore Products
- AIGNER LABEL HOLDER LI50826 Laser Ink Jet Insert Sheets, 3/8 x 8 Inch, Letter Size, White
- MAIN FILTER INC. MF0427224 XH03548 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 7.75 Inch Height
- GROTE G6151 Interior/utility Lamp Led
- BALDOR / DODGE 128836 F2B-DLM-103 Flange-Mount Bearing
- COXREELS 1125-6-50-EF Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 50 Feet Length
- BROWNING 2H SB FR 2275451 Gear Coupling, Size 2, Rough Bore, Medium Carbon Steel
- EATON SVX015A1-4A1B1B9C7 Adjustable Frequency Drive, 15HP, 1 RO, 5 DI 24V AC, DeviceNet, Brake Chopper, FR5
- DDS 8510009TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 85 mm ID, 100 mm Od, 9 mm Width, 7 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Shoe and Boot Covers
- Brake Motors
- Evaporative Cooler Pads
- Automotive Polishers
- Deadlatch Hardware
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- DESTACO 500 Series Weldable Vertical Hold Down Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 1602-D Chexter Check Valves
- APPROVED VENDOR Brass Ground Clamp
- MOODY TOOL ESD Precision Slot Screwdriver
- PASS AND SEYMOUR Heavy Duty Single Decorator Receptacles, Hospital Grade
- WINSMITH SE Encore Series, E13 Size, CDNS Single Reduction Speed Reducers
- GROVE GEAR GR Series, BMQ-D Style, 830 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES T10-1750-32 Square Tooth Timing Belt
