GATES T10-1210-25 Square Tooth Timing Belt
Item: AK6VPRModel: T10-1210-25
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Color Blue
Core Cord Steel
End Endless
Material Polyurethane
No. Of Teeth 121
Number Of Teeth 121
Number Of Teeth-timing Belts 121
Overall Length 1210 mm
Pitch 10 mm
Pitch - Timing Belts 10 mm
Pitch Length - Timing Belts 1210 mm
Reinforced Material Steel
Section Size T10
Series 7762 Series
Sided Single Sided
Standard Width Yes
Static Conductive No
Teeth Location - Timing Belts Single Sided
Temp. Range -22°F to +176°F
Tooth Profile T
Type Metric T
Width 0.98" , 25 mm